Morawski Szlak Winny jest trzonem sieci regionalnych tras rowerowych, które przecinają krajobraz południowo-wschodnich Moraw. Szlak winny łączy starożytne Znojmo ze słowacką metropolią Uherský Hradiště i oferuje podróż przez region udekorowany winem, bogatą historią i żywymi tradycjami. Czerwony Morawski Szlak Winiarski Mikulovsko przebiega przez wszystkie morawskie podregiony winiarskie i przecina siedem z dziesięciu okrężnych lokalnych szlaków winiarskich. Na jej trasie leży 70 winiarskich wiosek, dziesiątki chronionych obiektów przyrodniczych oraz ważnych zabytków historycznych i architektonicznych regionu.
W Jevišovce, osadzie kolonizacyjnej założonej w XIII wieku u zbiegu Jevišovki i Dyjí, morawski szlak winiarski wchodzi do regionu winiarskiego Mikulovská wraz z Greenways Praga – Wiedeń. Obszar winnic jest największym morawskim regionem winiarskim z najbardziej rozległymi kompleksami winnic. Początki uprawy winorośli w regionie pod Pálavou sięgają czasów pobytu legionów rzymskich. Przede wszystkim białe wina z regionu Pálava wyróżniają się wyjątkową jakością, charakterem odmianowym i szeroką gamą smaków. Typowymi odmianami dla Mikulovska są Riesling Vlasský, Grüner Veltliner i Pinot Blanc.
Jevišovka osada przez stulecia ciężko testowana, jest dziś zadbaną i gościnną wsią i początkiem odcinka, który szczególnie zachwyci miłośników przyrody, architektury i pięknych widoków. Na drogach 3 klasy, specjalnie wybudowane drogi o nawierzchni asfaltowej i zakurzone drogi gruntowe, doskonale oznakowana Moravská vinná prowadzi do Mikulova. Drnholec i Novosedly, dwie największe winiarskie miejscowości na Morawach, oferują nie tylko pokaz budowli piwnicznych w ich różnorodności i bogactwie, ale także unikalny przykład rozwoju wiejskiej architektury sakralnej od okresu romańskiego do baroku. Za Drnholec i mostem na Dyji trasa skręca do Novosedla. Do szlaku w pewnym momencie dołączy zielona trasa Mikulovskiego szlaku winnego oraz trasa rowerowa Stará hora w samej wsi. Wysokie kamienne kolumny na początku obramowują wejście na szlak winny Stará hora, który jest częścią 37-kilometrowej trasy rowerowej rozpoczynającej się w Mikulovie.
Ku granicy Czesko-Austriackiej
Dalej na południe, do granicy czesko-austriackiej, szlak prowadzi do Nové Přerova. Trasa na Přerovský vrch wznosi się z osady, która do niedawna dzieliła dwa światy, a dziś jest rowerową mekką. Prowadzi wysokiej jakości drogą asfaltową z widokiem na winnice, których podnóża zdobią oryginalne, bezpretensjonalne i stylowe elewacje piwnic z lat 30. XX wieku. Dalekie widoki z góry Přerovský vrch wkrótce zastąpi cienista leśna ścieżka prowadząca na skraj Dobre Pole. Zbliżając się stopniowo do Mikulova, na południowym zboczu wzgórz Pálava rozpościera się wspaniały widok na zapierającą dech w piersiach panoramę rozpieszczonego słońcem miasta. Starożytny Mikulov ze swoją niepowtarzalną atmosferą historycznej mozaiki to nie tylko skrzyżowanie kultur, ale także miasto wina. Idealne warunki naturalne na zboczach nad miastem, doskonałe położenie winnic w jego bezpośrednim sąsiedztwie oraz doświadczenie dziesiątek pokoleń winiarskich, sprawiają, że wina cieszą się tu znakomitą renomą.
Za Mikulovem, cichą drogą 3 klasy, trasa Moravské vinné do Klentnicy wznosi się. Zanim wzniesie się na wysokość 350 mn/m na drodze na Pavlovské vrchy. Wapienny klif Kočičí skála oferuje widok na masyw Góry Stołowej z ruinami Sirotčí hradek, Děvín i Děvičky. Z najwyższego punktu przed Klentnicą schodzi do Pavlov, barokowej wioski winiarskiej na brzegach zbiorników Novomlýn. Woda łączy również dwie inne osady autostrady winiarskiej w Mikułowsku. W przeszłości Dolní Věstonice ze swoją ekspozycją archeologiczną zasłynęły nie tylko odkryciem korpulentnej Wenus, ale także rozwiniętym winiarstwem habańskich osadników. Za kolonią piwnic Strachotín znajduje się romantyczny odcinek z potokiem wzdłuż stawu i łagodnym podejściem do Pouzdřan, która oferuje połączenia kolejowe do Brna i Brzecławia. Tę winiarską wioskę, słynącą w przeszłości z produkcji win słomianych, zdobi ciekawy architektonicznie gotycki kościół parafialny św. Mikołaja oraz renesansowy Dwór Wolny z początku XVI wieku. Kontynuacja trasy drogą z Pouzdřan do Popic prowadzi przez narodowy pomnik przyrody — Step Pouzdřan. Za aleją piwnic w Popicach szlak skręca w teren i wspina się przez winnice na górę Žebrák, skąd roztaczają się dalekosiężne widoki na pogranicze podregionów winiarskich Mikulovská i Velkopavlovická.
Informacje o trasie
Długość trasy:
58 km
Trudność trasy:
rasa jest odpowiednia dla rowerzystów rekreacyjnych, bardziej wymagający profil w PLA Pálava i na odcinku Popice — Hustopeče
Powierzchnia na trasie:
63% spokojnych dróg III klasy, 37% ścieżek rowerowych i dróg utwardzonych