Trasa zamknięta biegnie granicami podregionu winiarskiego Mikulovská, w większości płaski odcinek trasy otoczony jest wodami rzeki Dyje, stawami i zaporami Novomlýn. Południowa część trasy biegnie przez obszar Lednice-Valtice, przy kolumnadzie w Rajstně nad Valticami wznosi się na najwyższą wysokość. Stamtąd biegnie atrakcyjnym terenem w pobliżu granicy państwowej i prowadzi drogą krajową aż do Novego Přerova.
Mikulov – Brod nad Dyjí (20 km)
Od Mikulova w kierunku zachodnim Mikulovska trasa winiarska prowadzi wyłącznie po drogach nieutwardzonych i oferuje wprowadzenie do atrakcji turystycznych i winiarskich regionu, zaledwie kilka kilometrów od centrum regionu. Kolonia piwnic na cichym i zacienionym skrawku U Rybníčka w miejscowości Březí jest przykładem nowoczesnej piwniczki. Prasy ceglane z lat dwudziestych XX wieku tworzą jeden z najbardziej imponujących zespołów budynków winiarskich na Morawach.
Wzdłuż linii kolejowej trasa biegnie wzdłuż krawędzi Dobrego Pola , osady winiarskiej, której kolonię piwnic, którą mijamy przed podróżą, na chwilę przyćmiewa remis przed podejściem. Přerovský vrch, łagodne wzgórze porośnięte winnicami, oferuje panoramiczny widok na Mikulov i wdzięczną fasadę piwnic Přerov, zbudowanych w latach 30. XX wieku nad wsią, która przez prawie cztery wieki była domem pracowitych i dumnych Chorwatów. Wjeżdżając do wsi, opuszcza wspólny odcinek z odgałęzieniem szlaku winnego Mikulovská do Jeviškovka Greenway Praga–Wiedeń , szlak winny kieruje się do Novosedel .
Novosedly to winiarska twierdza Mikulovska, w której swoje wina oferuje dwóch najbardziej znanych morawskich winiarzy. Nie można przegapić zwiedzania kościoła św. Ondřej, jedengo z nielicznych budynków na ziemi brzecławskiej, który częściowo zachował pierwotną romańską formę.
Brod nad Dyjí – Pavlov (21 km)
Przez Brod i górny zbiornik wodociągu Nové Mlýny dotrzesz do Pasohláveku, wioski rybackiej i popularnego kurortu. Trasa biegnie wzdłuż centralnego zbiornika Novomlýn do rzek Jihlava i Svratka, przez zakręt na Ivan do Strachotína, wsi, z którą związane są początki morawskiego winiarstwa. Miejscowa kolonia winiarska daje pełen sprzeczności obraz rozwoju budynków piwnicznych w ostatnich dziesięcioleciach, a także imponujący widok na Pavlovské vrchy. Po drugiej stronie zbiorników czeka na Państwa wycieczka po Dolních Věstonach, na którego średniowieczną przeszłość duży wpływ wywarli nowi baptyści. Ekspozycja archeologiczna z korpulentną Wenus, piwnice Habán na Husí pláck i cenne meble kościoła Michała Archanioła należą do atrakcji, których nie można przegapić. Ostatnią miejscowością „wodnego” odcinka szlaku mikulowskiego jest barokowa wioska winiarska Pavlov. Działka i sąsiednie ulice wsi, którą geodeta wymienia w metryce z 1444 roku jako największą wieś winiarską dóbr mikulovskich, są przykładem chłopskiego baroku, porównywalnym z najpiękniejszymi budynkami tego stylu zdobniczego w południowych Czechach. Miejska winiarnia pod ratuszem oraz dydaktyczna ścieżka winiarska w okolicach wsi, to okazja do przekonania się o umiejętnościach tutejszych winiarzy.
Pawłow – Lednice (15 km)
Odświeżeni i oświeceni, możecie spokojnie jechać piętnaście kilometrów do centrum Lednicko-Valtice. Spokojną drogą przez Milovice i Bulhary, brzegiem rzeki Dyje i odcinkiem leśnym przed Lednicą można to zrobić w godzinę, obserwując rybaków lub zwiedzając pomnik przyrody Pastvisko. Po zwiedzeniu atrakcji Lednicy – neogotyckiego zamku, oranżerii, romantycznych budowli w parku – skorzystaj z usług Cykliste vítán na lunch lub poczęstunek, gdzie zaopiekują się Tobą i Twoim rowerem. Jeśli chcesz mieć kompletną kolekcję romantycznych budowli z obszaru, który jest częścią dziedzictwa kulturowego UNESCO, skorzystaj z krótkiej sekcji Velkopavlovické szlaki winne i podążaj za znakami stylizowanej piwnicy w kolorze niebieskim, przez las łęgowy do Janohradu, imitacji ruin średniowiecznego zamku zbudowanego w 1807 roku. Aby wrócić do miasta, możesz wybrać drogę wodną, która zabierze Cię do ogrodu zamku lednickiego i okolic.
Lednice – Mikulov (26 km) Hlohovec
to miejsce na mikulovskim szlaku winnym, którego nie można przegapić. W połowie drogi między Lednicą a Valticami leży wioska znakomitych śpiewaków, niepowtarzalnego folkloru i bogatych win. Zanim się przekonacie wśród piwnic Šulaperka, polecam krótki objazd, skręcając na Hraniční zameček. W przeszłości elegancki budynek na brzegu stawu Hlohovecký stanowił granicę między margrabią morawskim a księstwem Dolnej Austrii. Ostatnie dwa przystanki na trasie to kawałek słonecznej Italii u południowego podnóża Pavlovské vrchy. Na trasie Hlohovec – Valtice – Mikulov rower jest nie tylko narzędziem sportowym, ale także środkiem poznania wyjątkowej architektury i bogatej wielokulturowej historii, która jest śladem ducha tolerancji i hojności regionu pod Pálavą.
Siedziba Liechtensteinu oferuje nie tylko doznania architektoniczne, ale także wystawę wina w podziemiach zamku Valtice, Salon Win, gdzie można skosztować stu najlepszych próbek, które zostały wyprodukowane w morawskich i czeskich winnicach w tym roku. Odpowiednia degustacja królewskiego soku będzie również zastrzykiem energii przed „górską premią”, jaką jest wejście na kolumnadę Reistna. Nazwa innej budowli Josefa Hardtmutha dla hrabiego Jana Józefa I z Lichtensteinu jest zniekształceniem staroniemieckiego Reistenbergu – wzgórza Chrastiny po czesku.
Na początku ostatnich zaledwie dziesięciu kilometrów trasa szlaku po raz ostatni dotyka granicy czesko-austriackiej, zjazd na Úval zostaje zastąpiony podjazdem nad miejscowością i wokół wsi Sedlec, kieruje Cię do celu w Mikulov. Starożytne skrzyżowanie kultur oferuje niezliczone zabytki i możliwości odpoczynku i odświeżenia.
Informacje o trasie
Długość trasy:
86 km
Trudność trasy:
Trasa odpowiednia dla wszystkich grup rowerzystów, mało wymagający profil, w większości spokojna asfaltowa droga i ścieżka
Powierzchnia na trasie:
50% płaska droga III klasy, 50% ścieżka rowerowa i utwardzone odcinki terenowe