Morawski Szlak Winny jest trzonem sieci regionalnych tras rowerowych, które przecinają krajobraz południowo-wschodnich Moraw. Szlak winny łączy starożytne Znojmo ze słowacką metropolią Uherský Hradiště i oferuje podróż przez region udekorowany winem, bogatą historią i żywymi tradycjami. Czerwony Morawski Szlak Winiarski przebiega przez wszystkie morawskie podregiony winiarskie i przecina siedem, z dziesięciu okrężnych lokalnych szlaków winiarskich. Na jej trasie leży 70 winiarskich wiosek, dziesiątki chronionych obiektów przyrodniczych oraz ważnych zabytków historycznych i architektonicznych regionu.
Morawski Szlak Winny rozpoczyna swoją wędrówkę w centrum Znojma, niedaleko obelisku z posągiem bogini zwycięstwa Nike na Comenské náměstí. Pośrodku husowskich sadów początek wskazuje szyld z czerwonymi drzwiami do piwnicy. Po krótkim zjeździe przez park ciągnie się dalej przez kilometrowy odcinek ścieżką rowerową wzdłuż drogi. Gęsty ruch uliczny i zgiełk miasta opuszczają ulicę Loucká wokół klasztoru Norbertanek. Most na Dyji jest już bramą do ważnej wioski winiarskiej Nové Šaldorf-Sedlešovice. Po przejechaniu trasy z drogą Znojmo-Retz na wzgórzu za wsią Moravská vinná wyprowadza rowerzystów na pierwszy podjazd na Konic. Po zejściu na Popice po niej następuje pełne wdzięku, wymagające technicznie przejście przez Havranické wrzosowiska, które jest wejściem do Parku Narodowego Podyjí. Kamienną ścieżkę zdobią kaplice, krzyże i Męka Boża z inskrypcjami czesko-niemieckimi, dokumentami stuletniej wspólnej przeszłości. W miejscowości Staré vinice nad Havraníky na rowerzystów czeka oaza w postaci pawilonu degustacyjnego firmy Znovín Znojmo.
Wśród dziesięciu próbek można również skosztować doskonałego cuveé Charlesa Sealsfielda, upamiętniającego słynnego mieszkańca Popic, pisarza Karela Postla. Płaskowyż nad Havraníkami jest idealnym punktem wyjścia na krótką wycieczkę do legendarnej winnicy Šobes. Za Havraníkami szlak skręca na Šatov. Na jego trasie znajdują się prawie wszystkie piwnice we wsi, tylko do najsłynniejszej — Malovány — trzeba trochę skręcić. Od przejechania przez piękną ulicę piwnic w Šatowie do kolejnej nie mniej urokliwej kolonii piwnic w Chvalovicach jest mniej niż 5 km. Z Chvalovic trasa jest równoległa do długodystansowej trasy rowerowej Greenway Praga – Wiedeń i prowadzi dalej do Načeratic.
Płaski odcinek drogi można urozmaicić, odwiedzając zamek Lampelberg, z którego okrągła wieża oferuje szeroki widok na okolicę, lub degustując w winiarni Ampelos we Vrbovcu. Trasie granicznej Moravská vinná brakuje różnorodności i złożoności trzydziestu kilometrów wokół Znojma. Aż do Jaroslavic wzdłuż drogi biegnie szybko płaska trasa. Odcinek jest wymownym świadectwem losów kresów morawskich, które tragicznie ucierpiały w wyniku powojennego wypędzenia Niemców i późniejszej komunistycznej dewastacji. Szare wioski, zrujnowane renesansowe domy i zrujnowane barokowe posiadłości świadczą o niegdysiejszym bogatym regionie, który stara się odnaleźć utracone oblicze. Zamek w Jaroslavicach jest także obrazem kierownictwa armii ludowej. Przed wsią warto zwrócić uwagę na neogotycką kaplicę z 1906 roku. Zanim wyruszysz na ostatni dziesięciokilometrowy odcinek trasy do Hevlína, zatrzymaj się na wzniesieniu na skraju Hrádka. Za murem klauzury późnobarokowego kościoła św. Piotra i Pawła odkryjesz unikalną romańską rotundę św. Oldřich, o którym mowa już w połowie XI wieku.
W Dyjákovicach szlak skręca i cichą drogą asfaltową kieruje się do Hevlína. Za Hevlínem, w połowie odcinka do Jevišovki, Znojemská vinarská stezka łączy się z główną trasą, która prowadzi przez Hrabětice i Šanov do węzła kolejowego Hrušovan skąd są regularne połączenia do Brzecławia i Znojma. Możesz także skorzystać z tego samego połączenia kolejowego z pobliskiej Jevišovki. Nagrodą dla tych, którzy dodadzą sześć kilometrów, będzie obejrzenie dwóch miejsc odpoczynku na Greenways stworzonych przez rzeźbiarza z Ivančic, Josefa Zahradníka. Zapytacie, czy warto? Tak, to jest tylko 6 km.
Informacje o trasie
Długość trasy:
63 km
Trudność trasy:
Trasa jest odpowiednia dla wszystkich kategorii rowerzystów. Z wyjątkiem okolic Konica, trasa na całej długości ma płaski profil.
Powierzchnia na trasie:
63% droga o małym natężeniu ruchu, 37% ścieżka rowerowa i utwardzone odcinki terenowe