Morawski Szlak Winny jest trzonem sieci regionalnych tras rowerowych, które przecinają krajobraz południowo-wschodnich Moraw. Szlak winny łączy starożytne Znojmo ze słowacką metropolią Uherský Hradiště i oferuje podróż przez region udekorowany winem, bogatą historią i żywymi tradycjami. Czerwony Morawski Szlak Winiarski przebiega przez wszystkie morawskie podregiony winiarskie i przecina siedem, z dziesięciu okrężnych lokalnych szlaków winiarskich. Na jej trasie leży 70 winiarskich wiosek, dziesiątki chronionych obiektów przyrodniczych oraz ważnych zabytków historycznych i architektonicznych regionu.
Najdłuższa z 10 tras Morawskiego Szlaku Wina wije się przez rozległy obszar zdominowany przez aromatyczne białe wina. Zwolennicy prostych odcinków dróg i spokojnych ścieżek między polami i winnicami docenią północną część szlaku. Miłośnikom trudniejszego terenu najbardziej spodoba się Park Narodowy Podyjí i zalesione odcinki na północ od Znojma. Miłośnikom wina i tajemniczych piwnicznych labiryntów polecamy wizytę we wioskach położonych na południe od Znojma. Większość kolonii winiarskich zachowała najbardziej autentyczną formę pierwotnych budynków gospodarczych, a wina tutejszych winiarzy należą do najlepszych na Morawach Południowych.
Ponad 90 km Brneńskiego Szlaku Winnego przecina północną granicę regionu winiarskiego Morawa. Służy przede wszystkim jako zasilenie południowych i południowo-wschodnich regionów regionu winiarskiego, a jego nazwa nawiązuje bardziej do starożytnej sławy winiarskiej obszaru na południe od morawskiej metropolii, niż do dnia dzisiejszego. Winnice w samym Brnie i jego najbliższej okolicy istniały od czasów starożytnych, pierwsze wzmianki o uprawie winorośli pochodzą z 1228 roku. W przeszłości mieszczanie Brna mieli zasadniczy wpływ na rozwój winiarstwa południowomorawskiego. Nawet dzisiaj w okolicy znajduje się kilka ważnych ośrodków winiarskich.